Компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна

Дата: 12.05.2023 10:32

Прийнятий 23 лютого 2023 року Верховною Радою України ЗУ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дійтерористичних актівдиверсійспричинених військовою агресією російської федерації» №7198 (набрання  чинності 22.05.2023р.) направлений на відновлення та створення нової інфраструктури після закінчення війни в нашій країні, розвитку ринку будівельної галузі, створення нових робочих місць, а головне – забезпечення населення житлом.

Хто має право на отримання компенсації за знищені чи пошкоджені об’єкти нерухомого майна

Відповідно до зазначеного закону право на отримання компенсації за пошкоджені чи знищені об’єкти нерухомого майна мають:

• громадяни України, які є власниками пошкоджених та/або знищених об’єктів нерухомого майна; замовниками будівництва; власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об’єкта; особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів житлового будівництва щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію; членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього; спадкоємцями вищезазначених осіб;

• об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Слід відмітити, що Кабінет Міністрів України може визначати додаткові категорії осіб, яким може надаватися компенсація.

Пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна мають:

При цьому, компенсацію не отримають особи, до яких застосовані санкції відповідно до Закону України «Про санкції», засуджені за злочини проти основ національної безпеки України, а також спадкоємці вищезазначених осіб.

Яким чином можна отримати компенсацію

Щоб отримати відшкодування потрібно подати заяву до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. Це можна зробити в електронній формі засобами  Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або в паперовій формі через центри надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення, нотаріуса.

До заяви необхідно додати копії правовстановлюючих документів щодо знищеного об’єкта нерухомого майна, а також інші документи, що підтверджують майнові права на знищений об’єкт нерухомого майна, копію документа, що підтверджує пріоритетне право на отримання компенсації, документи (в тому числі матеріали фото- і відеофіксації) об’єкта нерухомого майна до/після знищення (за наявності).

Допускається подання заяви без вищеперерахованих документів, якщо вони втрачені або у зв’язку з необхідністю встановити факти, що мають юридичне значення. В такому разі, заявник подає до Комісії документи додатково або звертається з проханням сприяти в отриманні відповідних документів.

При цьому, інформаційні повідомлення громадян України про знищене майно,  які були подані до Реєстру пошкодженого та знищеного майна до набрання чинності цього закону, прирівнюються до заяв про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. В такому випадку громадяни України повинні подати додаткові відомості та документи в порядку та обсязі, які визначені ст. 4  Закону.

Строк розгляду заяв для отримання відшкодування не повинен перевищувати 30 днів з дня її подання. Проте, у передбачених законом випадках, цей строк може бути продовжений.

Потому рішення Комісії про надання або відмову в наданні компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна протягом п’яти днів має затвердити виконавчий орган ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту.

Рішення, дії, бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб’єктів надання публічних послуг можуть бути оскаржені у судовому порядку.

Види компенсацій

Закон встановлює кілька видів компенсацій за знищений та пошкоджений об’єкт нерухомості. Це:

• надання грошових коштів для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку;

• фінансування придбання квартири або іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку з використанням житлового сертифікату, який діє протягом 5 років з моменту його видачі; пошуком та вибором житла власники сертифікатів займаються самостійно. Єдина умова, зазначені об’єкти нерухомого майна не мають бути розташовані на окупованих, в тому числі тимчасово окупованих територіях, а також на територіях, де ведуться бойові дії;

• компенсація за пошкоджений об’єкт нерухомого майна надається шляхом виконання робіт, пов’язаних з будівництвом, на пошкодженому об’єкту нерухомого майна з метою його відновлення.

Слід зауважити, що заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна подається щодо кожного такого об’єкта нерухомого майна окремо. Одночасно з наданням компенсації їх отримувачі укладають договір про відступлення державі/територіальній громаді права вимоги до російської федерації щодо відшкодування збитків за знищені об’єкти нерухомого майна, спричинених збройною агресією проти України.

Для придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садового типу, садового або дачного будинку може бути використано один або більше житлових сертифікатів, які належать одному або різним отримувачам компенсації.