Протидія торгівлі людьми
Закон України "Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми"
Закон України "Про протидію торгівлі людьми"
30 липня Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми!
Про державну підтримку особам, які постраждали від торгівлі людьми!!!
«Жертвою торгівлі людьми може стати кожен, незалежно від статі, віку та рівня освіти!
Найчастіше злочин починається з того, що торгівці людьми пропонують своїм майбутнім жертвам привабливі можливості працевлаштування за кордоном. Особа дізнається про оману лише після свого прибуття до країни призначення, коли в неї вилучають паспорт і вдаються до фізичного та психічного насильства вимагаючи відробити гроші. Вербування відбувається через оголошення про роботу в газетах та по телебаченню, через шлюбні агенції, туристичні фірми, знайомих, пропозиції виїзду для освіти, шляхом знайомств через Іnternet. Нелегальна секс-індустрія, торгівля органами, безоплатна праця, примусове жебрацтво, наруга і поневолення, - цим злочинам МОЖНА запобігти!
Якщо Ви вирішили їхати за кордон, ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ:
- Не ведіть переговори про працевлаштування, навчання, шлюб, туристичні подорожі не перевіривши агента.
- Погоджуйтесь на працевлаштування лише на умові оформлення робочої візи. Пам’ятайте, службова, туристична, гостьова візи не дають права на легальну роботу за кордоном! З’ясуйте, чи має агент фірми або підприємець ліцензію на посередництво у працевлаштуванні за кордоном. Таку інформацію Ви можете знайти на сайті Міністерства соціальної політики України www.msp.gov.ua. у розділі «Перелік суб'єктів, які мають ліцензію з посередництва у працевлаштуванні за кордоном»
- Для роботи за кордоном обов’язково необхідно укласти трудовий договір (контракт) і отримати робочу візу..
- Для працевлаштування за кордоном необхідно підписати Трудовий договір (контракт). Договір повинен бути написаний зрозумілою Вам мовою, а також містити інформацію про умови (оплата праці, режим роботи, умови проживання, медичне страхування), місце та час Вашої майбутньої праці. Підписуючи робочий контракт, упевніться, що всі пункти Вам зрозумілі й прийнятні для Вас. Другий примірник договору залишіть у себе.
- Ваш паспорт та інші документи, що посвідчують особу завжди має бути у Вас. Ні в якому разі, ні за яких обставин не передавайте їх нікому!
- Закордонний паспорт, візу та проїзні документи оформляйте та сплачуйте особисто. Це не дасть можливості торгівцям людьми втягнути Вас у боргову кабалу або вчинити злочин стосовно інших осіб за Вашими документами.
- Зробіть та візьміть із собою копії усіх важливих документів (паспорт громадянина України, закордонний паспорт, віза, контракт, проїзні квитки). Зберігайте їх у безпечному місці окремо від оригіналів.
- Залишіть рідним чи близьким копії свого паспорта громадянина України, закордонного паспорта, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних квитків та свою нещодавно зроблену фотографію, а також номери телефонів роботодавця, знайомих за кордоном, посольства (консульства) України, номер телефону й адресу, де Ви збираєтесь зупинитися.
- Підтримуйте зв’язок із друзями та близькими, які залишились в Україні. Домовтеся про кодові вислови на випадок небезпеки. Дзвоніть у наперед зумовлений час і негайно повідомляйте про будь-які зміни стосовно Вашого перебування за кордоном.
- Термін перебування на території іноземної держави вказаний у візі. Не майте справ з особами, які пропонують Вам послуги щодо подовження цього терміну.
- Завчасно знайдіть інформацію про контакти посольства України в країні Вашого перебування та підтримуйте з ним зв’язок».
Якщо Ви потрапили у ситуацію, коли:
- Вас силою примушували працювати;
- відбирали паспорт чи інші особисті документи;
- погрожували чи залякували;
- контролювали, обмежували свободу пересування та спілкування;
- не виплатили обіцяних грошей;
- примушували відробляти неіснуючі борги.
ВИ ПОСТРАЖДАЛИ ВІД ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ! Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми» Ви маєте право на допомогу від держави, а саме:
- правову, психологічну, соціальну, одноразову матеріальну;
- безкоштовне медичне обстеження та лікування;
- відновлення документів та сприяння у працевлаштуванні.
Інформація Міністерства соціальної політики України
Щодо системи надання допомоги постраждалим
від торгівлі людьми
Міністерство соціальної політики України – є національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми; відповідає за формування та реалізацію державної політики у сфері протидії торгівлі людьми, викорінення передумов торгівлі людьми, зокрема щодо попередження насильства в сім'ї та дискримінації за ознакою статі, підвищення рівня обізнаності щодо протидії торгівлі людьми, координацію та контроль за діяльністю закладів допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми тощо.
На виконання Закону України „Про протидію торгівлі людьми”, прийнятого у 2011 році створена система протидії торгівлі людьми та надання допомоги постраждалим особам:
діє Державна програма протидії торгівлі людьми на період до
2020 року;
затверджено порядок встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, порядок взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми;
затверджено порядок виплати одноразової матеріальної допомоги постраждалим особам;
затверджено стандарти надання послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми, методичні рекомендації для державних службовців, які працюють з постраждалими;
затверджено програму навчання спеціалістів, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми;
затверджено методичні рекомендації щодо надання соціальних послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми для використання в роботі державних службовців;
в структурі Міністерства внутрішніх справ діє окремий підрозділ – Департамент боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми;
в кожній місцевій державній адміністрації визначено структурний підрозділ, відповідальний за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
в усіх регіонах діють місцеві координаційні ради з питань протидії торгівлі людьми;
налагоджена тісна співпраця з міжнародними та громадськими організаціями, які працюють у цій сфері.
З 2012 по 2019 роки в Україні отримали статус постраждалих осіб від торгівлі людьми 878 громадян із них: 871 - громадянин України, 7- іноземців, які отримали допомогу від держави.
Найбільше таких випадків зафіксовано у 2018 році - 221, згодом у 2017 - 198, у 2019 – 185, 2016 - 110, 2015 - 83, 2014 - 27, 2013 - 41 та 2012 - 13 випадків.
Протягом 2012-2020 років від трудової експлуатації постраждало 457 громадян (52% постраждалих), від сексуальної експлуатації — 224 (26%), до жебракування було залучено 57 осіб (6%), 9 — постраждали від змішаної експлуатації. Зафіксовано 14 випадків, коли дітей продавали третім особам, одна особа постраждала від сурогатного материнства.
Основною країною експлуатації громадян залишається Російська Федерація, на жаль, продовжується тенденція використання українців і всередині країни.
ТОП 6 областей за виявленням постраждалих від торгівлі людьми з 2012 року є Харківська область - 72, Вінницька область- 65, Одеська область - 56, Дніпропетровська область - 53, Чернігівська область - 53 та Миколаївська область - 51.
У Сумській області в період з 2012 по 2019 роки статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми встановлено 34 громадянам України. По видах експлуатації: 23 - трудова, 7- наркобізнес, 4 - сексуальна. Із них: жінок 7 (4 – сексуальна, 3 – трудова), чоловіків 27 (20 – трудова , 7 – наркобізнес).
Відповідно до Закону України „Про протидію торгівлі людьми”, особи, які постраждали від торгівлі людьми у разі потреби можуть отримати комплексну психологічну, соціально-педагогічну, соціально-медичну, юридичну, інформаційну, допомогу у працевлаштуванні та перекваліфікації та інші види допомоги в одному з діючої мережі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді або центрів соціально-психологічної допомоги.
Положеннями затвердженого Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми (Постанова Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 417) передбачено, що особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, може подати до місцевої державної адміністрації за місцем перебування заяву про встановлення відповідного статусу. За результатами розгляду заяви та інших матеріалів справи, Міністерство соціальної політики України приймає рішення про встановлення або відмову у встановленні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. У разі прийняття рішення про відмову у встановленні статусу, таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді є основним виконавцем заходів з надання допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, на які покладені функції з здійснення оцінки потреб постраждалої особи, розробки плану її реабілітації, координації та контролю за його виконанням.
Також допомогу постраждалі особи можуть отримати в територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Діти, які постраждали від торгівлі людьми можуть бути влаштовані до центрів соціально-психологічної реабілітації дітей та притулків для дітей з метою тривалого (стаціонарного) або денного перебування дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, надання їм комплексної соціальної, психологічної, педагогічної, медичної, правової та інших видів допомоги.
Особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:
1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;
2) медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;
3) тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації, зокрема у зв'язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;
4) відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку, встановленому Цивільним кодексом України;
5) одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
6) допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.
Іноземець та особа без громадянства, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми на території України, крім передбачених частиною першою цієї статті прав, має також право на:
1) безоплатне отримання послуг перекладача;
2) тимчасове перебування в Україні строком до трьох місяців, який може бути продовжено у разі необхідності, зокрема у зв'язку з їхньою участю в якості постраждалих або свідків у кримінальному процесі;
3) постійне проживання на території України в порядку, встановленому законодавством.
Довідка про статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, є підставою для реєстрації в територіальних органах спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань міграції за місцем проживання особи, яка постраждала від торгівлі людьми.
Особа, яка постраждала від торгівлі людьми на території України та громадяни України, які постраждали від торгівлі людьми на території іншої держави мають однакові права.
Надання допомоги особі, яка постраждала від торгівлі людьми, не залежить від:
1) звернення такої особи до правоохоронних органів та її участі у кримінальному процесі;
2) наявності у такої особи документа, що посвідчує особу».