Хмелівська сільська рада

Сумська область, Роменський район

23 НАЙПОШИРЕНІШІ ЗАПИТАННЯ ПРО ЕЛЕКТРОННИЙ РЕЦЕПТ ТА ВІДПОВІДІ НА НИХ

Дата: 29.03.2023 12:55
Кількість переглядів: 84

Фото без опису

Міністерство охорони здоров’я України підготували відповіді на найбільш поширені запитання про електронний рецепт

До вашої уваги 23 запитання. Отримавши відповіді на них, ви знатимете всю необхідну інформацію про електронний рецепт.

 1. 1.               На які препарати потрібен електронний рецепт?

Електронний рецепт можна отримати на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря. 

Цей перелік ліків може включати зокрема й антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні ліки), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші. Варто зазначити, що ряд таких звичних ліків проти болю, кашлю чи заспокійливі також можуть належати до препаратів, відпуск яких повинен здійснюватися виключно за рецептом лікаря. 

 1. 2.               Чи розширюється перелік лікарських засобів, відпуск яких здійснюється за рецептом?

Ні, МОЗ не змінює та не розширює перелік рецептурних ліків. Всі ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде отримати зокрема і за електронним рецептом.

 

 1. 3.               Чи підлягає препарат “N” відпуску за електронним рецептом?

Відпуск всіх без винятку рецептурних лікарських засобів має здійснюватися за рецептом лікаря. Перевірити, чи є препарат, який ви вживаєте, рецептурним можна скориставшись інструкцією лікарського засобу.  Якщо в інструкції в графі “умови відпуску” вказано “за рецептом” для придбання цих ліків потрібен рецепт від лікаря. Будь ласка, зверніться до лікаря!

 

 1. 4.               Чи будуть діяти паперові рецепти для відпуску препаратів на пільгових умовах?

На пільгові препарати, які відпускаються за кошти місцевих бюджетів або інших програм, а також ліки екстемпорального виготовлення – тобто ті, що виробляються безпосередньо в аптеці за рецептом лікаря, як і раніше продовжить діяти паперовий рецепт.

 

 1. 5.               Чи буде діяти паперовий рецепт на ліки?

Так, е-рецепт буде впроваджуватися поступово: за відсутності світла чи звʼязку у медичному закладі, лікар, як і раніше, може виписати вам рецепт на спеціальному паперовому бланку. 

 

 1. 6.               Чи можу я отримати рецептурний препарат за е-рецептом безоплатно?

Наразі впроваджується відпуск рецептурних ліків за е-рецептом за власні кошти пацієнта. Водночас існують певні групи препаратів, відпуск яких гарантується державою безоплатно чи з частковою доплатою в межах державної програми реімбурсації “Доступні ліки”. Так, до цього переліку входять препарати проти бронхіальної астми, серцево-судинних захворювань, нецукрового діабету, діабету ІІ типу, препарати проти розладу психіки та поведінки та інші. 

Зверніться до свого сімейного лікаря, щоби дізнатися, які саме препарати підлягають безоплатному відпуску за е-рецептом в аптеці. 

 1. 7.               Чи обовʼязково мати декларацію з сімейним лікарем для отримання електронного рецепта?

Електронний рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Водночас пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в ЕСОЗ – це проста процедура, яку може швидко здійснити будь-який лікар.

 1. 8.               Які лікарі будуть виписувати електронні рецепти?

Виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП. І для цього закладу, до якого ви звернулися за медичною допомогою, необовʼязково мати договір з НСЗУ.

 1. 9.               Чи можна буде отримати е-рецепт на ліки дистанційно?

У разі, якщо пацієнт має гостре чи хронічне захворювання або потребує продовжити лікування чи профілактику, електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до свого сімейного лікаря дистанційно. Для цього в системі попередньо обовʼязково має бути зафіксований діагноз та призначення від вашого лікуючого лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні.

Саме тому, якщо ви маєте хронічні захворювання, завчасно перевірте інструкцію лікарських засобів, які ви вживаєте, та якщо вони рецептурні – заплануйте візит до вашого лікуючого лікаря у квітні для того, щоби надалі безперешкодно та правомірно придбати ліки за рецептом в аптеці.

 1. 10.           Чи можна частково погасити рецепт (придбати меншу кількість ліків)?

Так, ви зможете погасити електронний рецепт частково, тобто придбати меншу кількість ліків, аніж вам призначив лікар. Так ви зможете одноразово погасити рецепт на кількість препарату, що кратна первинній упаковці (наприклад, блістеру чи ампулі). При цьому повторно отримувати рецепт для відпуску залишку ліків не потрібно. 

 1. 11.           Що робити, якщо я/мої близькі не мають телефону?

На перехідному періоді ви можете обрати, за яким рецептом лікар зробить вам призначення ліків – електронним чи паперовим. Так ви зможете отримати рецепт на ліки у будь-якого лікаря та погасити його у будь-якій аптеці у зручний для вас спосіб.

Водночас якщо ви оберете е-рецепт, у разі, якщо ви чи ваші близькі не маєте мобільного телефону, лікар надрукує вам спеціальну інформаційну довідку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці. Для цього при реєстрації в ЕСОЗ має бути обраний метод автентифікації пацієнта за паперовими документами, а не за номером телефона.

 1. 12.            Як отримати рецепт на ліки в сільській місцевості, де обмежений доступ до медичних послуг?

Пацієнти у віддалених регіонах та у сільській місцевості у разі відсутності лікарів та обмеженого доступу до медичних послуг, зможуть придбати рецептурні ліки згідно з виписаним фельдшером паперовим рецептом. 

 1. 13.           Чи будуть діяти виключення на відпуск ліків на територіях, де ведуться бойові дії?

На період дії воєнного стану буде діяти виключення на придбання рецептурних ліків без рецепта лікаря в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). У такому випадку відпуск ліків може здійснюватися без рецепта лікаря (крім наркотичних (психотропних) лікарських засобів та отруйних, сильнодіючих лікарських засобів). При цьому фармацевт має обовʼязково надати роз’яснення щодо застосування ліків згідно з інструкцією.

Перелік громад у районах бойових дій, на тимчасово окупованих та оточених територіях: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22#Text

 1. 14.            Як волонтери зможуть закупляти ліки для потреб воєнного часу?

Військові адміністрації, підрозділи Збройних сил, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати визначені рецептурні ліки оптово безпосередньо у дистрибʼюторів для потреб воєнного часу без рецепта.

 1. 15.           Чи буде мій е-рецепт в мобільному додатку пацієнта в МІС?

Деякі медичні інформаційні системи (МІС), в яких працюють лікарі, забезпечують функціонал пацієнтського кабінету. Зверніться до свого лікаря та уточніть, яку саме МІС він використовує. Перевірте в інтернеті чи каталозі застосунків на своєму мобільному, чи має такий МІС пацієнтський додаток. Завантажте додаток та ознайомтесь з його можливостями.

 1. 16.           Протягом якого часу потрібно погасити рецепт в аптеці?

Пацієнт може погасити електронний рецепт в аптеці протягом 30 днів та протягом 10 днів, якщо це наркотичний (психотропний) лікарський засіб. Термін дії такого рецепта буде вказаний в інформаційній довідці до е-рецепта, яку лікар за потреби може вам надрукувати, або в кабінеті вашої МІС.

 1. 17.           Чи буде лікар призначати конкретну торгову назву ліків?

Електронний рецепт не містить торгових назв препаратів, а лише міжнародну непатентовану назву, іншими словами – діючу речовину. Пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу з відповідною діючою речовиною, відповідно до свого бюджету.

 

 1. 18.           Як внутрішньо переміщена особа зможе отримати рецепт?

Українці, які тимчасово вимушені змінити місце свого проживання, зможуть отримати рецепт у будь-якого лікаря в закладі, який для них доступний за місцем перебування. Для цього не потрібно укладати декларацію з сімейним лікарем.

 1. 19.           Як отримати рецепт на рецептурний препарат у стаціонарі?

Нагадуємо, що пакетом стаціонарного лікування за Програмою медичних гарантій передбачається забезпечення пацієнта лікарськими засобами. Отже, медичний заклад за умовами співпраці з НСЗУ має забезпечувати пацієнтів медикаментами, зокрема антибіотиками чи іншими рецептурними препаратами, які визначені Національним переліком основних лікарських засобів та галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я. Для призначення та застосування таких лікарських засобів виписувати рецепт пацієнту не потрібно – ці ліки гарантовано покриваються державними коштами та повинні бути надані пацієнту на безоплатній основі.

Однак, при виняткових ситуаціях, якщо пацієнт для лікування на стаціонарі потребує препарат, не передбачений Нацпереліком та галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я, лікар зможе виписати йому рецепт.

 1. 20.           В якій аптеці я можу отримати ліки за е-рецептом?

Ви зможете отримати препарат за електронним рецептом у будь-якій аптеці. Для цього всі аптечні заклади в термін до 31.03.2023 мають зареєструватися та почати працювати в ЕСОЗ. Якщо якась з аптек у квітні 2023 року не працюватиме з ЕСОЗ, це означатиме, що вона порушує вимоги Ліцензійних умов та відповідно несе відповідальність, передбачену законодавством. 

Для погашення рецепта в аптеці достатньо повідомити номер рецепта фармацевту. 

При цьому наголосимо, що за визначених обставин (відсутність світла, звʼязку тощо) лікар може виписати вам паперовий рецепт.

 1. 21.           Чи будуть інші лікарі мати доступ до моєї чутливої медичної інформації?

Повний доступ до медичної інформації пацієнта має виключно лікар, з яким укладена декларація і вона є активною (лікар, з яким декларація уже розірвана, відповідно, не має доступу до такої інформації). 

Лікар вторинки зможе переглядати лише релевантні епізоди, тобто ті, що повʼязані із направленням від сімейного лікаря. Доступ до інших медичних записів пацієнта лікарям вторинної ланки медицини надається лише за згоди пацієнта. 

З появою кабінету пацієнта сам пацієнт зможе бачити всі свої медичні дані та через нього керувати процесом надання доступу.

 1. 22.           Чи буде рецепт містити інформацію про діагноз пацієнта чи іншу чутливу інформацію?

Ні, електронний рецепт буде містити лише інформацію про призначення. Тобто фармацевт при погашенні бачитиме виключно інформацію про лікарський засіб, його форму, дозування тощо. 

Повний доступ до медичної інформації пацієнта за його згодою має виключно лікар, з яким укладена декларація і вона є активною. 

 1. 23.           Чи буде фармацевт бачити мою медичну картку та іншу медичну інформацію?

Ні, фармацевт в інформаційній системі може бачити лише інформацію про призначення, тобто ту інформацію, яка зазвичай міститься в інформаційній довідці. А саме:

 • 16-значний код – номер рецепта;
 • штрих-код для сканування;
 • дату виписки рецепта та кінцеву дату;
 • прізвище та інші відомості про пацієнта;
 • назву лікарського засобу;
 • кількість лікарського засобу;
 • термін лікування пацієнта та сигнатуру;
 • відомості про лікаря та його контакти;
 • інформацію про заклад охорони здоровʼя, в якому працює лікар.

За матеріалами пресслужби МОЗ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь