РЕГУЛЮВАННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН

Дата: 24.05.2023 08:56

Трудові відносини на підприємстві, установі та організації регулюються як законодавством України, так і внутрішніми документами суб`єктів господарювання. Одним із них є колективний договір. Це основний документ, що регулює виробничі, трудові, соціально-економічні відносини і погоджує інтереси працівників і роботодавців.

11 квітня 2023 року Президентом України підписаний новий Закон України «Про колективні угоди та договори», прийнятий Верховною Радою 23.02.2023. Закон запроваджує правове регулювання низки питань, щодо яких існували законодавчі прогалини, зокрема:

- обмеження сфери дії положень колективних договорів — на всіх працівників поширюються лише положення з питань, що відповідно до законодавства регулюються колективними договорами;

- дія інших положень колективного договору визначається самим колективним договором (тобто вони можуть застосовуватися виключно до членів профспілок, якщо це визначено у колективному договорі);

- законодавче врегулювання укладення територіальної угоди в окремій галузі; - запровадження нового виду колективної угоди — галузевої угоди обмеженої дії, яка укладається в галузях, де відсутні репрезентативні суб’єкти сторін (сторони) галузевого рівня; залучення до колективних переговорів державних колегіальних органів у разі, коли умови праці в галузі регулюються їхніми рішеннями;

- порядок формування спільного представницького органу сторін профспілок та роботодавців тощо.

Закон України «Про колективні угоди та договори» від 23.02.2023 р. № 2937-ІХ набирає чинності через шість місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, крім пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень, який набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону.