ПЕРЕРИВАННЯ ІМУНІЗАЦІЇ НЕБЕЗПЕЧНЕ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я
Вакцинація залишається єдиним способом захисту від смертельних хвороб. В умовах війни імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців залежить від рівня охоплення щепленнями в країні
Найуразливішими до інфекційних хвороб залишаються діти, особливо з хронічними захворюваннями. Якщо ви або ваша дитина пропустили якусь із доз щеплення,– якомога швидше зверніться до лікаря, щоби надолужити пропущені дози за індивідуальним графіком.
Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень рекомендовано дотримуватись регламентованого графіку введення вакцини.
Рішення не робити щеплення дитині шкодить здоров’ю інших дітей у суспільстві, бо уповільнює процес формування колективного імунітету від певної хвороби. Кожен день відтермінування вакцинації, яку повинна отримати дитина, загрожує їй серйозним захворюванням, яке можна було б попередити, якби дитина була вчасно вакцинована. Якщо курс вакцинації не закінчений, то відповідний імунний захист просто не сформується.
Батьки, які зробили щеплення своїм дітям, захищають не лише їх, а й інших дітей, які за станом здоров’я не можуть на даний час щепитися. Якщо 90-95% колективу людей захищені (рекомендації ВООЗ), то розповсюдження збудника інфекційної хвороби серед людей стає практично неможливим.
Вимоги до встановлення медичних протипоказань до щеплення різні в залежності від того, проти якої інфекції проводиться імунізація. Вони стосуються імунізації проти поліомієліту, кору чи дифтерії та всіх інших хвороб. Діти та дорослі з хронічними захворюваннями також вакцинуються відповідно до Календаря профілактичних щеплень і протипоказань не мають. Рішення про допуск до проведення щеплення ухвалює педіатр або сімейний лікар, який вивчає стан дитини. Головним нормативно-правовим документом у його роботі є наказ МОЗ № 2070.
В Україні всі діти мають обов’язково отримати щеплення проти десяти захворювань:туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Для всіх дорослих потрібно щодесять років поновлювати щеплення від дифтерії та правця.
Вакцини проти 10 особливо небезпечних хвороб, які є в Національному календарі профілактичних щеплень, закуповуються державним коштом. Кожна дитина та дорослий можуть щепитися в медичних закладах безоплатно. Дорослим та дітям з тимчасово переміщеним статусом не потрібно робити нову декларацію з сімейним лікарем – достатньо лише звернутися до медзакладу.
У період воєнного стану це питання є надзвичайно актуальним для збереження здоров’я військовослужбовців, а також і цивільного населення.Переривання планової вакцинації, навіть на короткий період, підвищує ймовірність спалахів інфекцій і захворювань, які попереджає вакцинація.
Закликаємо батьків перевірити, чи отримали вони та діти усі необхідні щеплення, та пріоритизувати вакцинацію під час війни. Зверніться до свого сімейного лікаря і надолужте пропущені дози.