Особливості виплати лікарняних при вагітності та пологам

Дата: 18.01.2024 12:33

Українки, які працюють або провадять підприємницьку діяльність, мають право на отримання лікарняних у зв’язку з вагітністю та пологами. Таку допомогу призначають на підставі медичного висновку і листка непрацездатності.

Отримати її можуть жінки, які: 🔎

➤ працюють за трудовим договором, гіг-контрактом, цивільно-правовим договором тощо;

➤ обіймають виборні посади в органах державної влади та місцевого самоврядування,

➤ підприємці й ті, які провадять незалежну професійну діяльність.

Яким є розмір допомоги за вагітністю й пологами? 🔎

Щоби розрахувати розмір допомоги, заробітну плату (дохід) за місцем роботи (діяльності) за попередні 12 місяців ділять на кількість календарних днів (окрім тих, що не були відпрацьовані з поважних причин.

З 1 січня 2024 року максимальний розмір допомоги для жінок, що працюють, становить 106 500 грн на місяць (15 мінімальних заробітних плат), а мінімальний – 7100 грн на місяць.

Розмір виплат жінкам-підприємицям залежить від факту сплати єдиного соціального внеску та розміру доходу, з якого сплачено страхові внески.

Скільки календарних днів оплачується? 🔎

➤ 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після),

➤ 140 календарних днів (70 днів до пологів та 70 після) у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнених пологів;

➤ 180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Водночас жінка, що працює і не має медичних протипоказань, може розпочинати відпустку пізніше ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів, а також переносити невикористані дні відпустки на період після пологів.

Загальна тривалість такої відпустки не змінюється.