РАК — НЕ ВИРОК, ВІН ВИЛІКОВНИЙ ПРИ ДІАГНОСТИЦІ НА РАННІХ СТАДІЯХ

Дата: 01.03.2024 13:39

Рак — це друга з основних причин смертності у світі після серцево-судинних захворювань. В Україні – більше мільйона онкохворих пацієнтів,

Проте за даними ВООЗ, 30-50% ракових захворювань можна попередити.

На сьогоднішній день смертність від онкологічних захворювань посідає ІІ місце в Україні та світі після серцево-судинних захворювань (інфарктів, інсультів).

Ризик захворіти має кожен 4-й чоловік і кожна 6-та жінка. 50% людей, у яких виявляють рак, це люди працездатного віку. Більше 30% пухлин у нас виявляють уже на запущених стадіях. Кожен третій пацієнт не переживає 1 рік, він вмирає протягом року. Тому наша спільна мета – профілактика і рання діагностика захворювання. За даними ВООЗ, 30-50% ракових захворювань можна попередити.

Серед жінок – це рак молочної залози. Серед чоловіків – рак легень і рак простати. А у всіх, і чоловіків, і жінок, одним із провідних є рак товстої кишки. Смертність від раку товстої кишки – на 2-му місці.

Якщо рак діагностувати на ранніх стадіях, то він виліковний.

На І і ІІ стадії раку виживання пацієнтів високе: більше 80% пацієнтів живуть 5 і більше років, при першій стадії – майже 100%. Якщо це ІІІ і ІV стадія – вона потребує дуже серйозного і витратного лікування.

Можна вилікувати і ІV-у стадію, це теж не вирок. Це залежить від правильної тактики лікування, і від агресивності захворювання.

У 40% випадків рак можна попередити профілактичними заходами. Поради дуже прості.

Якщо говорити в цілому, то потрібно відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну вагу тіла. Також потрібно правильно харчуватись, вживати овочі, фрукти, клітковину, не потрібно вживати багато консервів, копчених страв, ковбас, сосисок. Краще з’їжте шматочок відварного м’яса. Смажити страви не рекомендується, оскільки при смаженні виділяються канцерогени, краще варити або тушити. Здійснюйте профілактику інфекційних хвороб, захищайте шкіру від ультрафіолету, звичайно, проходьте профілактичні огляди.

Якщо ви будете дотримуватись цих простих порад зі здорового способу життя, це набагато скоротить захворюваність.

Звернувшись до КНП «ЦПМСД» Андріяшівської та Хмелівської СР РРСО до свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта для проведення щорічного динамічного спостереження, у т.ч. онкоскринінгу Вашого стану здоров'я Вам будуть проведені фізикальні, лабораторні та інструментальні дослідження, що здійснюються у межах медичних послуг надання первинної медичної допомоги.

Працюємо разом заради Перемоги України та здоров'я наших людей!

Виконуючий обов'язки

головного лікаря                                                            Галина КОЗАЧЕНКО