Що треба знати про правець

Дата: 27.06.2024 13:31

Зараження правцем: які існують ризики, як розпізнати перші симптоми та захиститись?

✅Дієвим захистом від цієї небезпечної хвороби є імунізація. В Україні вакцинація від правця входить до календаря профілактичних щеплень, її роблять коштом держави

☝️За інформацією Міністерства охорони здоров’я України, правець спричиняють бактерії Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Вони можуть потрапити через бруд у рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини.

🔷Симптоми правця зазвичай з'являються протягом 3-21 днів після інфікування, але можуть проявитися як раніше, так і пізніше цього періоду.

❇️Серед основних симптомів:

🔶Порушення сну, дратівливість

🔷Лихоманка та надмірне потовиділення

🔶Підвищення м‘язового тонусу

🔷Біль в голові і м’язах

🔶Спазми та ригідність м’язів: починаються з м'язів обличчя і шиї, а потім поширюється на інші частини тіла.

🔷Труднощі з ковтанням: спазми можуть вразити м'язи горла, що ускладнює ковтання.

🔶Підвищена чутливість до подразників: світло, звук

🔷Тривалі м’язові спазми при яких тіло людини вигинається дугою.

❇️За даними ВООЗ, щороку у світі від правця помирає близько 30 000 новонароджених та 15 000 дорослих.

‼️Важливо: в Україні є вакцина проти цього захворювання. Вакцинація від правця входить до календаря профілактичних щеплень, її роблять коштом держави. Дитина отримує шість щеплень: у два, чотири та шість місяців, півтора року, шість і 16 років. Потім вакцинуватися треба кожні десять років: у 26, 36, 46 і далі.

❗ Якщо ви запідозрили у себе чи когось із близьких симптоми, схожі на правець, необхідно негайно звернутися до лікаря. Проте до отримання медичної допомоги можна вжити таких заходів:

1️⃣ Очищення рани: Ретельно промийте рану чистою водою з милом. Видаліть будь-які сторонні предмети з рани, якщо це можливо.

2️⃣ Антисептики: Застосуйте антисептичний засіб на рану для знищення бактерій.

3️⃣ Пов'язка: Накладіть стерильну пов'язку, щоб захистити рану від подальшого забруднення.

4️⃣ Спокій та комфорт: Забезпечте постраждалого спокоєм і комфортом, уникайте різких рухів, які можуть викликати спазми.

❗ Вакцинація — це ваш щит проти цієї небезпеки. Поговоріть зі своїм сімейним лікарем про графік вакцинації для вас та ваших близьких, і будьте спокійні, знаючи, що ви зробили важливий крок для захисту свого здоров'я.