Хмелівська сільська рада

Сумська область, Роменський район

Соціальні мережі і війна: яка інформація не підлягає розголошенню в умовах воєнного стану

Дата: 22.08.2024 16:20
Кількість переглядів: 37

Фото без опису

У час дії воєнного стану особливо важливо дотримуватись чинного законодавства України і не публікувати даних, які можуть прямо чи опосередковано зашкодити безпеці держави та її громадян.

Яку інформацію забороняється оприлюднювати і поширювати на сторінках соціальних мереж:

1. Військові, техніка, позиції ЗСУ, блокпости. Законом (стаття 114-2 Кримінального кодексу України) заборонено розповсюджувати будь-яку інформацію щодо військовослужбовців, озброєння, боєприпасів. Не фотографуйте і не публікуйте в соцмережах військові частини, пункти територіальної оборони, укріплення, місце знаходження військових та не надавайте інформацію про переміщення військової техніки.

Це шкодить нашим захисникам і в цілому армії, тому що наш ворог може ідентифікувати за місцевістю, дорожніми знаками, будівлями куди саме і яка техніка їде. Відтак, це значно ускладнює виконання бойових задач.

2. Інформація про надання або перевезення зброї для ЗСУ. Йдеться про озброєння, що інші країни передали або планують передавати в Україну, або про те, що якийсь вантаж з боєприпасами везуть українською територією.

Якщо така інформація не поширювалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України, Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України чи Службою безпеки України або в офіційних джерелах, то її не можна розповсюджувати.

3. Дані про звільнену від окупаційних військ територію. Ці дані також категорично заборонено розповсюджувати до офіційних оголошень. Якщо певна територія звільнена, то там наші військові підрозділи. Коли ми кажемо, що звільнено якусь вулицю чи квартал, ця інформація переходить в розпорядження ворогу. Нам невідомо: відслідкував ворог, що звільнено, а що ні. Проте коли ми заявляємо про це відкрито, то це призводить до чіткого розуміння — де і який підрозділ ворога дав збій. Вони починають туди запускати свою артилерію та військових.

4. Дані про місця обстрілів. Назва місця влучання, інформація про результат атаки — що саме пошкоджено, адреса або назва закладу — це також дані, які допомагають армії російських агресорів. Наприклад, писати, що ракета рф влучила у школу, зазначати, що поряд місцем атаки є вокзал. Також заборонено вести "прямі ефіри" ракетних обстрілів чи бомбардувань.

5. Координати, адреси, фото з прив’язкою до місцевості. Не треба публікувати будь-які фото, де видно адресні таблички, номери будинків, відомі супермаркети, станції метро тощо. Міноборони закликає бути уважними з будь-якими публікаціями, де можуть бути координати чи пояснення про місцевість. Це стосується не тільки даних про місця обстрілів та навіть більш мирної інформації. Наприклад, допис про те, що для заїзду в місто залишилася лише одна безпечна дорога також може допомогти військовим рф.

6. Дані про ППО. У Держспецзв'язку окремо наголошують: не знімайте ППО та не розповідайте, що в нас немає ППО на конкретній території. Протиповітряна оборона ефективна — коли ворог про неї не знає і не має уявлення звідки "прилетить". Усі відео вильотів і влучення ракет демаскують системи ППО.

Що таке розповсюдженням інформації

Це публікація даних будь-де: в групах, на особистій сторінці в соцмережах в Facebook або, наприклад, Twitter, і навіть при переписці в чаті.

Якщо якимось чином у вас на телефоні опинились фотографії переміщення військової техніки, що є незаконним, — це одне питання. Але якщо цю інформацію ви переслали своїй мамі, другу чи знайомому в соцмережу — це вже є розповсюдженням. Тобто сам момент передачі інформації будь-якому колу осіб є складом кримінального правопорушення.

Яке покарання за публікацію фото чи даних про військових

Відповідальність за такі дії визначається статтею 114-2 Кримінального кодексу України. Це позбавлення волі від 5 до 8 років, або — якщо це призвело до тяжких наслідків, зокрема до загибелі людей, військовослужбовців, знищення техніки — це вважається особливо тяжким злочином і передбачає позбавлення волі на строк від 8 до 12 років.

Розслідують такі справи відділ кіберполіції в Міністерстві внутрішніх справ та відповідний департамент контррозвідки Служби безпеки України.

Довести злочин не складно, навіть якщо людина видалить публікацію. Все в інтернеті має свій цифровий слід, відтак, це дуже швидко та просто встановлюється. Тому не вдасться сказати про те, що це опублікували не ви і хтось просто "зламав" вашу сторінку

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь