Хмелівська сільська рада

Сумська область, Роменський район

ОТРУЄННЯ ОРГАНІЗМУ ВОДОЮ

Дата: 07.01.2025 08:57
Кількість переглядів: 63

Фото без опису

 Різні харчові отруєння відбуваються в усьому світі дуже часто. Настільки, що будь-які дані статистики майже відразу втрачають свою актуальність. Причин та джерел інтоксикації дуже багато, буквально будь-який харчовий продукт одного разу може стати отруйним. І далеко не на останньому місці стоїть отруєння водою.

     Ця проблема - особлива, її буває важко виявити. Симптоми водного отруєння схожі з проявами інших захворювань. Тому тут особливо важлива профілактика.

ПРОБЛЕМА ЧИСТОЇ ВОДИ

      Хімічна формула води - H2O (одна молекула кисню плюс дві - водню). Але це ідеальна, хімічно чиста вода. У природі такої не існує навіть під льодами Антарктиди. У воді розчинені як мінімум природні солі. Крім того, вміст будь-якого водоймища, від підземного ключа до океану, повно органічних залишків, продуктів життєдіяльності живих істот та хвороботворних мікробів.

ПРИЧИНИ ОТРУЄННЯ

     Водна інтоксикація хімічно чистої, дистильованою водою неможлива. Саме здатність води розчиняти різні органічні та неорганічні сполуки робить її часом небезпечною та отруйною.

Історичний факт . Однією з причин падіння Римської імперії була саме вода. Точніше, свинець, який містився в ній у величезних кількостях. Шкідливі властивості свинцю не були відомі в Стародавньому Римі, так що саме з нього виготовлялися водопровідні труби. А також судини для вина (в них напої відмінно зберігалися та навіть набували солодкуватий присмак) та інший посуд. Настав час, коли середня тривалість римського жителя, хоч раба, хоч патриція, не перевищувала 25-27 років.

ОРГАНІЧНІ ЗАБРУДНЕННЯ

    У багатьох населених пунктах жителі беруть воду з ключів, джерел, свердловин. Якщо для отримання води було проведено досить глибоке буріння (15-20 метрів), то в більшості випадків висновок санітарної експертизи буде позитивним. Вода з неглибоких водоносних шарів, для пиття непридатна.

     Джерельна вода дуже популярна у багатьох з нас, але будь-яке русло, навіть підземне, проходить через шари грунту з органічними залишками. Тому в будь-якому природному та рукотворному  джерелові  можна виявити:

- холерний вібріон;

- збудників черевного тифу;

- кишкову паличку.

Це найбільш поширені мікроби. Вони викликають кишкові інфекції. Симптоми при цьому найрізноманітніші, від легкого дискомфорту до серйозних уражень травного тракту та інших систем.

ХІМІЧНІ СПОЛУКИ

Вода з відкритих джерел містить чимало всякої «хімії»:

- залишки пестицидів та інсектицидів;

- елементи хімічних добрив; 

- нафтопродукти;

-  відходи промислових виробництв.

    Місця водозабору повинні вибиратися з урахуванням санітарного стану місцевості. Різні заводи зобов’язані встановлювати очисні споруди. Однак далеко не завжди заходи безпеки виявляються дієвими. І тоді вода стає отрутою. Хімічні сполуки породжують як мінімум порушення травлення та мають схожі з харчовими інтоксикаціями симптоми. Саме хімічною забрудненістю води нерідко пояснюються виникнення регіональних осередків безлічі захворювань, включаючи онкологічні.

НЕБЕЗПЕЧНА БЕЗПЕКА

     Хлорування питної води — це одне з відкриттів 20 століття, на кшталт антибіотиків та пересадки серця. Не віриться? Однак саме хлорування водопровідної води дозволило знешкодити небезпечні мікроби. Крім того, такий захід не дає водопровідним трубам «заростати» до повної непрохідності. Так що хлор у воді дуже важливий. Але надмірний вміст хлору породжує нові біди. Цей хімічний елемент здатний привести до проблем з травленням. За деякими дослідженнями, надлишок хлору в питній воді є причиною онкологічних захворювань, проблем з серцем та суглобами. Симптоми при цьому не завжди точно вказують саме на хлорну інтоксикацію.

ПИТНА ХВОРОБА

    Скільки води в день потрібно пити людині? Прийнято вважати, що добова потреба становить 2-2,5 літра. Насправді це індивідуально. Організм сам регулює водно-сольовий обмін.

     Якщо кому-небудь з нас не вистачає рідини, ми починаємо відчувати спрагу. Саме тут та підстерігає нас ще одна водяна небезпека, іноді з летальним результатом. Вона називається гіпергідратацією. Суть цього стану - в надмірному споживанні рідин (зазвичай — питної води).

Реальний факт . Кілька років тому в одному з міст США проходило змагання хто більше вип’є води. На наступний день переможниця змагань померла. Причина - водна інтоксикація. Група ризику в цьому випадку досить велика:

- спортсмени та любителі дискотек, активні рухи - сильна спрага;

- жінки, які дотримуються «голодних» дієти. Всім відомий «дієтична» рада: хочете їсти - випийте гарячої води. Цією рекомендацією можна ненавмисно зловжити.

- наркомани (особливо — споживачі екстазі). Люди цієї групи на багато годин забувають про їжу, питво, та й самі препарати нерідко викликають дегідратацію (зневоднення). Неадекватна поведінка цілком може привести до надмірного споживання рідин та подальшої інтоксикації.

СИМПТОМИ ВОДНОГО ОТРУЄННЯ

     У тих випадках, коли вода містить хвороботворні мікроби, механічні домішки (наприклад, пісок) або хімічні сполуки, симптоми інтоксикації визначаються типом та характером домішки. В першу чергу від будь-якої «гидоти» в воді страждає шлунково-кишковий тракт. Тому найчастіше неякісна вода викликає: нудоту, блювоту,болі в животі, діарею, пронос.

Всі перераховані симптоми схожі з проявами багатьох інших інтоксикацій. Тому так важко часом встановити, що саме вода стала джерелом усіх бід.

У разі гіпергідратації ознаки  інтоксикації дещо ширше:

- набряклість, в першу чергу на кінцівках. Нирки перестаю справляти з великим об’ємом рідини, та вода накопичується в міжклітинних тканинах.

- підвищення артеріального тиску. «Розбавлена» кров підсилює свій струм.

- підвищений або, навпаки, знижений виділення сечі. У першому випадку організм посилено намагається видалити надлишок рідини, у другому — це не вдається.

- блювота та діарея.

- порушення серцевого ритму. Серце не встигає перекачувати кров, обсяг якої різко зростає.

- судоми.

- млявість, байдужість.

- сплутаність свідомості.

     Багато симптоми пов’язані з небезпечними ускладненнями гіпергідратації: нирковою недостатністю, набряком легенів або головного мозку.

ПЕРША ДОПОМОГА ТА ЛІКУВАННЯ

     Медичні заходи при харчовому отруєнні питною водою та при гіпергідратації істотно розрізняються. Спільна дія в гострих випадках тільки одне: терміновий виклик «Швидкої допомоги». Багато кишкові інфекції заразні та протікають украй важко. Гіпергідратація може мати важкі наслідки.

    Різні водні отруєння мають часом змащені симптоми. Точно розібратися в ситуації можна тільки за участю лікарів, а також завдяки результатам клінічних аналізів. Відомо, що при гострих харчових отруєннях рекомендується пити по можливості більше води. У рідкісних випадках це може привести до гіпергідратації. Особливо велика така небезпека, якщо хворі маленькі діти.

     Лікування, яке призначають при отруєнні водою, лікарі називають симптоматичним. Все залежить від того, які внутрішні органи та системи пацієнта постраждали від інтоксикації. Основні методи наступні:

- виведення токсинів з організму;

- нормалізація водно-сольового балансу;

- при ураженні нирок - гемодіаліз;

- різні дієти.

     Вода  - це наша щоденна потреба. Тому до її якості необхідно ставитися дуже уважно. Якщо купуєте бутильовану воду - вибирайте надійного виробника. Водопровідна вода вимагає фільтрації або кип’ятіння. Пиття з відкритих водойм - можливо, найгірше, що можна собі дозволити в наш час. І тільки ретельна профілактика водних отруєнь дозволить ніколи не зіткнутися з подібною проблемою.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь