Небезпека спалювання сухої рослинності та листя: загроза довкіллю та штрафи
Спалюючи суху траву люди не усвідомлюють серйозних наслідків цієї практики. Окрім того, що це шкодить довкіллю та здоров’ю людей, в Україні за таку діяльність передбачені значні штрафи.
Спалювання сухої рослинності не лише руйнує ґрунтовий покрив і знижує родючість землі, але й може спричинити масштабні пожежі. Навіть невелике загоряння на власному подвір’ї може призвести до загоряння трави, лісів чи торфовищ, що швидко вийде з-під контролю. Спалювання трави збільшує промерзання ґрунту, що може погіршити його структуру на роки.
Під час спалювання трави гинуть звірі, плазуни, земноводні, особливо молоді особини. Але найбільше шкоди спалювання завдає людському здоров’ю. Вдихання диму, що містить канцерогенні речовини, такі як важкі метали, діоксини, бензопірени та оксиди азоту, підвищує ризик серйозних захворювань.
Щоб вберегти природні екосистеми від нищівних пожеж, звертаємо вашу увагу, що під час ПОЖЕЖОНЕБЕЗПЕЧНОГО ПЕРІОДУ потрібно дотримуватися таких правил:
-
не розводьте відкритий вогонь біля лісової зони, в полях;
-
не залишайте недопалки та сірники на сухій трав’янистій підстилці;
-
не спалюйте сміття та рослинні залишки;
-
не залишайте без нагляду розпалені багаття та не дозволяйте дітям розводити вогнища;
-
при сильних поривах вітру не розпалюйте вогнище;
-
залишаючи місце відпочинку, обов’язково загасіть вогнище водою чи піском до повного припинення горіння або тління;
-
заборонено спалювати стерню та післяжнивні залишки на сільськогосподарських полях.
Пам'ятайте, що пожежі в екосистемах також можуть спричинити тяжкі наслідки, зокрема, неконтрольоване поширення вогню на житлові будинки та поруч розташовані споруди.
В Україні спалювання сухої трави та листя є незаконним і карається штрафами. За це передбачений штраф від 3 060 до 6 120 гривень, а в природно-заповідних зонах – від 6 120 до 12 240 грн.
За пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом загрожує кримінальна відповідальність.
Зверніть увагу. Оскільки в Україні триває воєнний стан, то спалювання сухостою може бути прирівняне до диверсій. У березні 2022 року Верховна Рада України внесла зміни до Кримінального кодексу, якими посилила відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. До переліку злочинів у статті 113 "Диверсія" додали навмисні підпали, зокрема сухої рослинності. Тому за спалювання сухої трави в умовах воєнного стану вас можуть ув’язнити.
Якщо ви помітили палія, негайно зафіксуйте порушення на фото чи відео, викличте ДСНС, поліцію за номерами 101 та 102.